15 marca CZWARTEK


CZWARTEK 15 marca 2018


Sztygarka

SPOTKANIA Z NAUKĄ I TECHNIKĄ
ŚLĄSKI KOMPLEKS DOBREGO SMAKU I KLIMATU
S Z T Y G A R K A
ul. Piotra Skargi 34 a/d
930 – 1230


SPOTKANIA Z NAUKĄ I TECHNIKĄ


Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej
Pracownicy naukowi i studenci odpowiedzą na pytania: czy nowe technologie zmieniają otaczający nas świat, jak nowe produkty pomagają nam w życiu codziennym, kiedy nowe materiały zrewolucjonizują naszą cywilizację; zaprezentują czym się zajmują, od inżynierii materiałowej do nanotechnologii, od automatyki i robotyki po mechatronikę, mechanikę i budowę maszyn.

Opiekun: dr inż. Bogusław Ziębowicz


Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej
Studenci Koła Studenckiego SMART Production zaprezentują ciekawe doświadczenia z zakresu inżynierii produkcji oraz inżynierii materiałowej.

Opiekun: dr inż. Sandra Grabowska


Wydział Inżynierii Środowiskowej i Energetyki Politechniki Śląskiej
Członkowie kół naukowych – Techniki Cieplnej im. S. Ochęduszki oraz Technik Membranowych zaprezentują modele maszyn parowych i silników, a także rozwiązania dla przyszłych rynków energii.

Opiekun: dr inż. Edyta Kudlek


Wydział Transportu Politechniki Śląskiej
Studenci kół naukowych Silesia Racing, C.A.D. i Silesia Automotive zaprezentują modele dydaktyczne nowatorskich rozwiązań dla samochodów, stanowiska do wyznaczania współczynnika tarcia, robota typu line follower; drony z symulatorem.

Opiekun: dr inż. Damian Hadryś


Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Technologii i Mechatroniki
Pracownicy naukowi i studenci zaprezentują nowoczesne materiały ceramiczne dla mikromechatroniki, członkowie Koła Naukowego Mikromechatroników pokażą model automatycznej bramy przesuwnej z oprogramowaniem sterującym oraz mini robota mobilnego, podążającego za sygnałem zewnętrznym.

Opiekun: dr Jolanta Dzik


Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Pracownicy naukowi i studenci zaprezentują manipulatory przemysłowe i ich działanie, roboty jeżdżące, możliwości druku 3D oraz zastosowania sterowników PLC.

Opiekun: mgr Adam Urbańczyk


Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Pracownicy naukowi i studenci zaprezentują System Informacji Geograficznej, naziemną stację meteorologiczną, stanowisko dendrochronologiczne – odpowiedzą na pytania, jak prognozuje się pogodę, czy drzewa są tylko źródłem tlenu.

Opiekun: mgr Michał Ciepły


Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej
Studenci Koła Naukowego Future Structural Analyses działającego przy Katedrze Mechaniki i Mostów przedstawią projektowanie złożonych konstrukcji budowlanych, zaprezentują model mostu, jego statyczne i dynamiczne efekty.

Opiekun: inż. Szymon Grzesiak


TAURON Dystrybucja S.A.
Największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce, wchodzący w skład TAURON Polska Energia – zaprezentuje samochód z aparaturą pomiarową do diagnostyki kabli średniego napięcia, za pomocą której można wykonać próbę napięciową, co pozwala zdiagnozować stan techniczny kabla SN oraz wykryć jego słabe miejsca, gdzie potencjalnie w przyszłości może nastąpić awaria.


ENERGOPROJEKT – KATOWICE SA
Uznana w kraju i za granicą firma projektowo-inżynierska, świadcząca usługi projektowe i doradcze dla energetyki i innych sektorów gospodarki – zaprezentuje stanowisko pracy inżyniera projektanta oraz specjalistyczny software, wykorzystywany do projektowania i modelowania.


Firma AKTIN Sp. z o.o.
Firma zajmująca się kompleksowym wyposażaniem placówek oświatowych, oferuje między innymi tablice interaktywne, projektory multimedialne, sprzęt komputerowy – zaprezentuje laboratorium cyfrowe, robota PHOTON, działanie programu Solid Works do modelowania przestrzennego, a także zestaw – skaner + drukarka 3D oraz klocki LEGO Mindstorms i Jimu Robots do nauki robotyki.


Elgór + Hansen S.A.
Firma zajmująca się projektowaniem zintegrowanych systemów zasilania i sterowania kompleksami wydobywczymi oraz produkcją aparatury elektrycznej dla górnictwa – zaprezentuje modele maszyn i urządzeń górniczych, manipulatory przemysłowe, systemy sterowania, automatyzacji, wizualizacji pracy maszyn i urządzeń dla górnictwa.


Encon – Koester Sp. z o.o. Sp. K.
Dostawca nowoczesnych systemów dydaktycznych z zakresu automatyki i robotyki oraz kompletnego wyposażenie pracowni i stanowisk badawczych dla szkół i uczelni – zaprezentuje zestawy dydaktyczne z mechatroniki i robotyki, robota przemysłowego Uniwersal Robots oraz – z zakresu automatyki – rzeczywiste obiekty sterowania.


F&F Filipowski Sp. J.
Lider w branży elektronicznej, oferuje szeroką gamę elektronicznych urządzeń sterujących, urządzeń dla potrzeb automatyki przemysłowej i domowej – zaprezentuje urządzenia z automatyki przemysłowej, działanie systemu inteligentnego domu F&Home.


ASPOSOFT Biuro Usług Informatycznych
Firma zapewniająca kompleksową obsługę w zakresie nowoczesnych technologii komputerowych od doradztwa, przez zakup sprzętu aż do etapu jego zainstalowania i uruchomienia – zaprezentuje sprzęt serwerowy i komputerowy firmy Hewlett Packard oraz przedstawi możliwości wykorzystania sprzętu komputerowego w astronomii amatorskiej.


Podczas Spotkań z Nauką i Techniką będą także prezentować swoje prace (urządzenia, modele, doświadczenia) uczniowie chorzowskich szkół oraz uczestnicy zajęć w Centrum Uskrzydlij Dzieciaki – młodzi naukowcy, wynalazcy i konstruktorzy rozwijający swoje pasje z dziedziny fizyki, matematyki, mechaniki, robotyki, modelarstwa i nie tylko.

Zapraszamy także do strefy e–sportu, przygotowanej przez eSports Association, gdzie będzie można zobaczyć, jak wygląda profesjonalny trening graczy komputerowych, spotkać się autorem projektu WISDER Maciejem Zabłockim, redaktorem PCLab i Komputer Świat, a na stanowisku moddingu Bartosz Studnik zaprezentuje zbudowany przez siebie komputer do gier chłodzony cieczą (jego waga to ok. 60 kg) oraz, jak zmodernizować w domu swojego PC – ta.

Zgłoszenia grup odwiedzających: sekretariat@zstio3.pl; tel. 32 2466163; 32 2465611


1100 – 1230
Niezapomniane zajęcia w Muzeum Hutnictwa


„Ogień – stal – człowiek”
Wykład z muzyką i prezentacją obrazów
dr Jacek Kurek (Muzeum w Chorzowie i Politechnika Śląska)
 
Pokaz z zakresu metalurgii
dr Jacek Pieprzyca (Politechnika Śląska)

Zgłoszenia: dyrektor.zso@gmail.com


Sztygarka

„Impresje w Chorzowie” – spotkanie ze sztuką
ŚLĄSKI KOMPLEKS DOBREGO SMAKU I KLIMATU
S Z T Y G A R K A
ul. Piotra Skargi 34 a/d
930 – 1115


Zajęcia dla starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych i dorosłych

930 – 1015
Impresjonizm w muzyce i malarstwie – w 100. rocznicę śmierci Claude´a Debussy´ego oraz 135. rocznicę śmierci Édouarda Maneta
prow. Grażyna Widera

1030 – 1115
Muzyka i ujęcie chwili w filmie – warsztaty filmowe
prow. Krzysztof Paliński
prow. Grażyna Widera

Zgłoszenia: dyrektor.zso@gmail.com


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
im. J. Śniadeckiego
ul. św. Piotra 1


FESTIWALOWA ZABAWA Z CHEMIĄ

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

Zapraszamy 2 grupy po 28 osób – rozpoczęcie zajęć:

  • 1000 – I grupa
  • 1200 – II grupa

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska – admin@sniadecki.edu.pl


Młodzieżowy Dom Kultury
ul. Lompy 13

 


SPOTKANIA Z MEDIAMI

BRAK WOLNYCH MIEJSC

1000 – 1045
Wykład z prezentacją – dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Mirosława Siuciak
„Rola dawnej prasy w podtrzymywaniu polskości na Górnym Śląsku”
Ilość miejsc: 30

Ok. godz. 1100
I grupa (20 osób) – Wycieczka do TVP Katowice, zwiedzanie i spotkanie z dziennikarzem
II grupa (10 osób) – Wycieczka do Radia Katowice – warsztaty poprowadzi dr Sabina Skałka – Gawlik

Uwaga: wycieczka do TVP Katowice i do Radia Katowice tylko dla uczestników wykładu dr hab. M. Siuciak

Zgłoszenia: grzegorzzarzycki@interia.pl


         


Print Friendly, PDF & Email