28 marca WTOREK


WTOREK 28 marca 2017


Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Al. Planetarium 4
 

 
zajęcia warsztatowe


Zajęcia w Planetarium Śląskim dla przedszkolaków i klas I – III
Zajęcia będzie prowadzić Pani mgr Agata Spruś

godz. 845
Seans dla dzieci przedszkolnych (5 – 6 lat): „Z wizytą u Pana Twardowskiego”.
30 minut. 100 osób
 
Z wizytą u Pana Twardowskiego – dawno, dawno temu, za górami za lasami, na planecie zwanej Ziemią mieszkał sobie pewien szlachcic… Nazywał się Twardowski. Całymi dniami przesiadywał w swojej alchemicznej pracowni i czytał mądre księgi. Pod koniec życia przeniósł się na Księżyc, gdzie przebywa do dziś. Seans zabiera nas w podróż do Pana Twardowskiego, który odkryje przed nami tajemnice Srebrnego Globu. Dowiemy się też jak i dlaczego szlachcic ów zamieszkał tak daleko od Ziemi.
godz. 945
Seans dla dzieci z klas I – III szkoły podstawowej: „Królestwo planet”
2 lekcje po 35 minut. Koniec ok. 11.30 – 100 osób
 
“Królestwo planet” Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak. Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety.

Zgłoszenia: 32 745 27 28


Muzeum w Chorzowie
ul. Powstańców 25

 


Wykład
1000 – 1130
dr Jacek Kurek: „Rewolucja epoki Beatlesów. (O latach 60-tych XX wieku)” – słowo, obraz i muzyka

Ok. 50 miejsc

Zgłoszenia: festiwalnauki@slowacki.edu.pl


Sztygarka

SPOTKANIA Z NAUKĄ I TECHNIKĄ
ŚLĄSKI KOMPLEKS DOBREGO SMAKU I KLIMATU
S Z T Y G A R K A
ul. Piotra Skargi 34 a/d
1000 – 1300


SPOTKANIA Z NAUKĄ I TECHNIKĄ
– z nowymi technologiami z zakresu mechaniki, elektroniki, automatyki przemysłowej, mechatroniki, informatyki, robotyki

Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej
Członkowie Koła Naukowego Nanotechnologii i Materiałów Funkcjonalnych z Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych przedstawią techniki i sposoby tworzenia rozmaitych struktur na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek.

Opiekun: dr inż. Bogusław Ziębowicz


Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej
Studenci z kół naukowych Mater-Tech i Technomat poprowadzą warsztaty odlewnictwa, między innymi odlewania aluminium do akwarium, a także ćwiczenia z zakresu inżynierii odwrotnej – skanowania i druku 3D oraz konkurs – Wygraj z czasem na linii produkcyjnej.

Opiekun: dr inż. Sandra Grabowska


Wydział Inżynierii Środowiskowej i Energetyki Politechniki Śląskiej
Członkowie kół naukowych – Czyste Technologie Energetyczne, Technologów Wody i Ścieków – Kłaczek, Biotechnologów oraz Technik Membranowych – pokażą, jak fascynująca może być nauka o środowisku, zaprezentują eksperymenty, które można przeprowadzić w laboratorium środowiskowym, opowiedzą, czym zajmuje się biotechnologia, w jaki sposób uzdatnić wodę do celów spożywczych i przemysłowych, w jaki sposób zmniejszyć obciążenie środowiska związane z wytwarzaniem energii.

Opiekun: dr hab. inż. Grzegorz Nowak


Wydział Transportu Politechniki Śląskiej
Pracownicy naukowi i studenci pokażą, jak skonstruować pojazdy LineFollower i światłolub, jak zbudować kamerę termowizyjną czy też frezarkę sterowaną numerycznie, przedstawią możliwości zastosowania tych urządzeń, zaprezentują także, jak działają sterowniki w pojazdach samochodowych.

Opiekun: dr inż. Henryk Bąkowski


Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Technologii i Mechatroniki
Pracownicy Instytutu – dr inż. L. Kozielski, dr P. Niemiec – przedstawią prezentacje na temat podstaw współczesnej robotyki i nowoczesnych materiałów ceramicznych dla mikromechatroniki, Członkowie Koła Naukowego Mikromechatroników Instytutu pokażą model automatycznej bramy przesuwnej wraz z oprogramowaniem sterującym oraz mini robota mobilnego, podążającego za sygnałem zewnętrznym.

Opiekun: dr Jolanta Dzik


Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Pracownicy naukowi i studenci zaprezentują manipulatory przemysłowe i ich działanie, roboty jeżdżące, możliwości druku 3D oraz zastosowania sterowników PLC.

Opiekun: mgr Grzegorz Walaszczyk


TAURON Dystrybucja S.A.
– największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce, wchodzący w skład TAURON Polska Energia – zaprezentuje samochód z aparaturą pomiarową do diagnostyki kabli średniego napięcia, za pomocą, której można wykonać próbę napięciową, co pozwala zdiagnozować stan techniczny kabla SN oraz wykryć jego słabe miejsca, gdzie potencjalnie w przyszłości może nastąpić awaria.


Firma Rockwell Automation Sp. z o. o.
– polski przedstawiciel amerykańskiego producenta automatyki przemysłowej oraz rozwiązań informatycznych z siedzibą w Milwaukee, Wisconsin przedstawi działanie różnych sterowników PLC, zaprezentuje także projekty taśmociągu, pompy i wind, będące zestawami demonstracyjnymi zawierającymi zaprogramowane i gotowe do pracy komponenty firmy Rockwell Automation, dzięki którym możliwa do zrealizowania jest praktycznie każda automatyzacja poszczególnego procesu technologicznego.


Firma AKTIN Sp. z o.o. z Sosnowca
– zajmuje się kompleksowym wyposażaniem placówek oświatowych, oferuje między innymi zestawy i tablice interaktywne, projektory multimedialne, sprzęt komputerowy zaprezentuje laboratorium cyfrowe, działanie programu Solid Works do modelowania przestrzennego, a także zestaw – skaner + drukarka 3D, zastosowania głowic do frezowania, grawerowania, obróbki laserowej oraz klocki LEGO Mindstorms do nauki robotyki.


Encon – Koester Sp. z o. o. Sp. K. z Wrocławia
– dostarcza nowoczesne systemy dydaktyczne z zakresu automatyki i robotyki oraz kompletne wyposażenie pracowni i stanowisk badawczych dla szkół i uczelni zaprezentuje zestawy dydaktyczne z mechatroniki i robotyki, robota przemysłowego Uniwersal Robots oraz – z zakresu automatyki – rzeczywiste obiekty sterowania.


F&F Filipowski Sp. J. z Pabianic
– działa w branży elektronicznej, oferuje szeroką gamę elektronicznych urządzeń sterujących, urządzeń dla potrzeb automatyki przemysłowej i domowej zaprezentuje urządzenia z automatyki przemysłowej, działanie systemu inteligentnego domu F&Home.


Greenpower Polska
– fundacja założona przez studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, promuje i organizujące wyścigi pojazdów elektrycznych w ramach cyklu Greenpower zaprezentuje pojazdy elektryczne startujące w wyścigach pojazdów elektrycznych Greenpower, które narodziły się w Anglii; obecnie zawody Greenpower mają rangę międzynarodową, w wyścigach biorą udział także drużyny z krajów spoza Europy, między innymi z USA i RPA.


MAM TALENT

Podczas Spotkań z Nauką i Techniką będą także prezentować swoje własne prace (urządzenia, modele, doświadczenia) uczniowie chorzowskich szkół oraz uczestnicy zajęć w Centrum Uskrzydlij Dzieciaki – młodzi naukowcy, wynalazcy i konstruktorzy rozwijający swoje pasje z dziedziny fizyki, biologii, biotechnologii, mechaniki, robotyki, modelarstwa i nie tylko.

Zgłoszenia: sekretariat@zstio3.pl
tel. 32 2466 163 lub 32 2465 611


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
im. J. Śniadeckiego
ul. św. Piotra 1


FESTIWALOWA ZABAWA Z CHEMIĄ

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

Zapraszamy 2 grupy po 28 osób – rozpoczęcie zajęć:

  • 1000 – I grupa
  • 1200 – II grupa

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska – admin@sniadecki.edu.pl


         


Print Friendly