Wykłady i warsztaty


WYKŁADY I WARSZTATY
XI CHORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI


PONIEDZIAŁEK 1 kwietnia 2019

Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3


INAUGURACJA XI CHORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI


900 – 1030
Inauguracja XI Chorzowskiego Festiwalu Nauki

 • pokaz chemiczny
 • słowo wstępne Prezydenta Miasta
 • wykład inauguracyjny:
  prof. dr hab. Ryszard Koziołek „Nobel i Dylan”

Zgłoszenia: dyrektor.zso@gmail.com


1100 – 1400
Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych
ul. 75 Pułku Piechoty 1a


Warsztaty i pokazy przygotowane przez Instytut Nauki o Materiałach
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

KAŻDA GRUPA LICZY MAKSYMALNIE 8 OSÓB

 1. Magiczne materiały i jak je obserwować
   
  Prowadzący:
  dr Maciej Zubko
  dr Krystian Prusik
  mgr inż. Paweł Świec
  mgr inż. Edyta Matyja
  mgr inż. Karsten Główka
   
  Czas trwania: 1100 – 1200; 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 14 lat, II grupa > 14 lat
   
  Opis.
  Dzięki obróbce cieplnej i mechanicznej oraz łączeniu różnych pierwiastków i substancji, można poprawiać ich właściwości. Ludzie od tysięcy lat szukają, wytwarzają i udoskonalają materiały, począwszy od drewna kończąc na nowoczesnych kompozytach. Wszystko to jest możliwe za sprawą obserwacji i poznania natury materiałów, które pozwalają na ich odpowiedni dobór do zastosowania zwracając uwagę na ich cenę czy też design. W 1957 roku dwójka amerykańskich inżynierów William J. Buehler oraz Frederic Wang odkryła stop niklu i tytanu, który posiada unikalne właściwości pamięci kształtu. Ich odkrycie pozwoliło na tworzenie nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w lotnictwie czy w elektronice, a wraz z rozwojem technologicznym znalazły również szerokie zastosowanie w medycynie, w szczególności w chirurgii, gdzie używa się go na implanty. W toku zajęć warsztatowych można zapoznać się z nowoczesnymi metodami badań materiałów oraz zobaczyć i eksperymentować z magicznymi zdolnościami stopu nikiel-tytan oraz poznać go „od środka”.
   
 2. Być jak Sherlock
   
  Prowadzący:
  dr Mateusz Dulski
   
  Czas trwania: 1200 – 1300; 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa > 7 – 15 lat, II grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Na zajęciach postaramy się, idąc tropem sławnego detektywa odkryć różnice kryjące się w mrokach naszego świata, a porównując różnego typu ślady i przedmioty postaramy się odpowiedź skąd pochodzą i z czego są zrobione.
   
 3. Materiały do zadań specjalnych – pokazy
   
  Prowadzący:
  dr Grzegorz Dercz
  mgr inż. Izabela Matuła
  mgr inż. Jagoda Barczyk
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa 6 – 12 lat
   
  Opis.
  Chociaż istnieją już inteligentne telefony, telewizory a nawet sztuczna inteligencja, czy wiesz że są również inteligentne materiały? Najróżniejsze materiały otaczają nas wszędzie, jednak my zapraszamy na krótkie spotkanie z tymi bardziej wyjątkowymi. Przekonaj się czym jest pamięć kształtu, sprawdź jak wygląda pole magnetyczne, a przede wszystkim jak to możliwe że to wszystko działa. A my udowodnimy, że codziennie spotykasz materiały do zadań specjalnych.
   
 4. „Aisuru ishi czyli kochający kamień – zjawiska związane z magnetyzmem”
   
  Prowadzący:
  mgr inż. Magdalena Fryc
  mgr inż. Patrycja Kierlik
   
  Czas trwania: 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa 7 – 15 lat
   
  Opis.
  Podczas warsztatów Aisuru ishiI uczestnicy będą mogli zapoznać się ze zjawiskami związanymi z magnetyzmem Dowiedzą się czym jest magnes oraz magnetyt, poznają zjawiska związane z magnetyzmem (dowiedzą się czym jest pole magnetyczne oraz jak wpływa na otaczający nas świat) Każdy z uczestników będzie mógł wykonać ciekawe eksperymenty związane z magnetyzmem, a na końcu wykonać własną magiczną plastelinę przyciągającą magnetyczne przedmioty. Podczas warsztatów oprócz ciekawych eksperymentów na uczestników czekać będą gry i zabawy związane z tą tematyką. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do świata magnetyzmu.
   
 5. Warsztaty tribologiczne
   
  Prowadzący:
  dr inż. Krzysztof Aniołek
  dr Joanna Maszybrocka
  dr inż. Michał Dworak
   
  Czas trwania: 1100 – 1200
   
  Grupa docelowa: I grupa > 14 lat
   
  Opis.
  Tribologia to nauka i technika dotycząca powierzchni, nawzajem na siebie działających, znajdujących się względem siebie w ruchu oraz wszelkie związane z tym zagadnienia praktyczne. Warsztaty mają na celu przybliżenie tematyki badań tribologicznych i pozwolą na zapoznanie się z pracownią tribologiczną Instytutu Nauki o Materiałach. Podczas warsztatów będzie można przeprowadzić przykładowe testy zużycia, pomiary profilografometryczne powierzchni czy obserwacje mikroskopowe śladów zużycia oraz wiele innych ciekawych zagadnień związanych z warstwą wierzchnią badanych materiałów.
   
 6. Badania właściwości mechanicznych materiałów
   
  Prowadzący:
  dr inż. Michał Dworak
  dr Joanna Maszybrocka
  dr inż. Krzysztof Aniołek
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 14 lat
   
  Opis.
  W trakcie pokazów laboratoryjnych przeprowadzona zostanie statyczna próba rozciągania stali. Uczestnicy zapoznają się z budową maszyny wytrzymałościowej, technicznymi aspektami próby rozciągania oraz wyznaczanymi parametrami.
   
 7. Świat druku 3d
   
  Prowadzący:
  dr Joanna Maszybrocka
  dr Michał Dworak
  mgr inż. Piotr Salwa
  Koło Naukowe Wakans
   
  Czas trwania: 1100 – 1200; 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa 7 – 14 lat, II grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Zastanawiasz się czym jest druk 3D? Jak powstaje trójwymiarowy model? Do czego wykorzystywane jest drukowanie przestrzenne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatów „Świat druku 3d”.
   
 8. Nowoczesne techniki wytwarzania – obrabiarki sterowane numerycznie
   
  Prowadzący:
  Grzegorz Knapik
  (dr Joanna Maszybrocka
  dr Michał Dworak
  mgr inż. Krzysztof Aniołek)
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z obsługą i programowaniem obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC). Podczas warsztatów odbędzie się praktyczny pokaz zastosowania maszyny CNC.
   
 9. Poli – co? Czyli o polimerach słów kilka
   
  Prowadzący:
  dr inż. Sylwia Golba
   
  Czas trwania: 1100 – 1200
   
  Grupa docelowa: I grupa 6 – 10 lat
   
  Opis.
  Z polimerami stykamy się na co dzień i od święta – nie wierzysz? Używasz patelni? Jeździsz samochodem wyposażonym w koła z oponami? Bierzesz tabletkę w otoczce ułatwiającej połykanie? Malujesz paznokcie lakierem? Nosisz rajstopy? Używasz popularnych siatek na zakupy (oby biodegradowalnych)? Choć raz zakładałeś plombę u dentysty? Pijesz napój z kubka jednorazowego? Jeśli na chociaż jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to z polimerami Ci po drodze. Przyjdź do nas, pokażemy jak zdumiewające właściwości mają te materiały i jak można z nimi ciekawie eksperymentować.
   
 10. Pokaż kotku co masz w środku, czyli jak wykorzystać spektroskopię do (nie)cnych celów.
   
  Prowadzący:
  dr inż. Sylwia Golba
   
  Czas trwania: 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Widzimy tyle na ile powalają nam nasz oczy. Ale czasem warto zajrzeć głębiej, aby sprawdzić z czego tak naprawdę zbudowany jest świat dookoła nas. Jak to zrobić i jakiego narzędzia użyć? W świecie materiałów z pomocą przychodzą różne techniki spektroskopowe. Przy ich pomocy możemy sprawdzić autentyczność obrazu, wywąchać kto podpala papierosy czy ustalić ile lat ma kość słoniowa. Możemy też zrobić kontrolę osobistą polimeru i wydać mu dowód tożsamości. Przyjdź do nas i zobacz co tak naprawdę otacza nas na co dzień.
   
 11. Chemia żywności
   
  Prowadzący:
  dr Joanna Panek
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Prowadzone warsztaty mają na celu zainteresowanie uczniów pracą w laboratorium chemicznym. W trakcie zajęć uczestnicy poznają właściwości podstawowych składników żywności, takich jak cukry, białka i tłuszcze oraz witaminy, budowę ich cząsteczek oraz najważniejsze reakcje chemiczne. Uczestnicy będą mogli w małych grupach wykonać proste doświadczenia chemiczne umożliwiające identyfikację cukrów, białek, tłuszczów i witamin w wybranych produktach spożywczych.
   
  Przykładowe tematy przedstawianych doświadczeń:
  1. Wykrywanie cukrów w owocach, warzywach i mleku
  2. Rozkład skrobi
  3. Wykrywanie białka w mleku, serze, jogurcie i innych produktach
  4. Właściwości tłuszczów
  5. Reakcje charakterystyczne niektórych witamin. Wykrywanie witaminy C w sokach owocowych I warzywnych

   

 12. Chemia to życie
   
  Prowadzący:
  dr Andrzej Swinarew
  mgr inż. Klaudia Kubik
  mgr Jadwiga Gabor
  inż. Mateusz Przybyła
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Zajęcia będą miały na celu pokazać ciekawostki świata chemii, efektywne wybuchy (czarny proch i nitroceluloza), procesy spalania, oddziaływania luminescencyjne zarówno ze światłem widzialnym, jak i ultrafioletowym, kuchnia molekularna z wykorzystaniem ciekłego azotu (lody dla każdego!).
   
 13. Jak prawidłowo postępować z osobą nieprzytomną czyli BLS
   
  Prowadzący:
  dr Andrzej Swinarew (instruktor ratownictwa)
  mgr inż. Klaudia Kubik
  mgr Jadwiga Gabor
  inż. Mateusz Przybyła
   
  Czas trwania: 1100 – 1200; 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat, II grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Uczestnicy warsztatów z pierwszej pomocy zdobędą wiedzę na temat, jak zachować się w sytuacji kiedy napotka się na osobę nieprzytomną lub gdy w ich okolicy ktoś zasłabnie lub poczuje się źle. W trakcie warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość spróbować swoich sił podczas prowadzenia profesjonalnej akcji reanimacyjno- resuscytacyjnej oraz dowiedzieć się co należy wykonać najpierw a także jak postępować aby w jak najlepszy sposób użyć swojej wiedzy by pomóc poszkodowanym w wypadkach. Ze względu na to że nawet w najlepiej rozwiniętych miastach i zaawansowanych technologicznie metropoliach czas dojazdu do poszkodowanego przez wykwalifikowany zespół ratowniczy przekracza 5 minut a te właśnie 5 minut są krytyczne i kluczowe dla życia poszkodowanego. W związku z czym każdy z uczestników będzie mógł poczuć się jak najważniejsze ogniwo tak zwanego łańcucha przetrwania, bo tak naprawdę wszystko zależy od tego jakie akcje ratunkowe zostaną podjęte do momentu przyjazdu wykwalifikowanego zespołu reanimacyjnego. Uczestnicy otrzymają również certyfikaty uczestnictwa w kursie i zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu prowadzenia akcji reanimacyjnej BLS.
   

Zgłoszenia: festiwalnauki@slowacki.edu.pl


Warsztaty i pokazy przygotowane
przez Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

WYKŁADY

1130 – 1200 prof. dr hab. Janusz Gluza
„Dawid i Goliat, czyli cząstki elementarne i ewolucja Kosmosu”
1210 – 1240 mgr Dorota Zygadło
„Jak możemy skorygować wzrok”
1250 – 1320 dr hab. Łukasz Machura
„Niezwykłe własności całkiem zwykłych układów dynamicznych”
1330 – 1400 dr Marcin Kurpas
„Jak taśma klejąca zmieniła fizykę, czyli niezwykłe własności materiałów dwuwymiarowych”

WARSZTATY

A Kierunki studiów: Fizyka i Biofizyka

Zakład Biofizyki i Fizyki Molekularnej, Zakład Fizyki Ciała Stałego:

(A1)
“Jak poprawić działanie leków ? – czyli leki amorficzne i ich stabilizacja”
(mgr Krzysztof Chmiel, max. 15 osób)

(A2)
“Hodowle i badania komórkowe – jak poznajemy mechanizmy rozwoju organizmów”
(Pracownia hodowli komórkowych, dr Agnieszka Szurko)

(A3)
“Optometria – nauka o widzeniu”
(Pracownie specjalistyczne optometrii: Badanie wzroku, badanie gałki ocznej, wykonanie pomocy wzrokowych, Magdalena Soboszczyk, Wioletta Wieczorek, mgr Dorota Zygadło, mgr Sylwia Stolarczyk, dr hab. Roman Wrzalik, max. 10 osób)

Zakład Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań:

(A4)
“Promieniotwórczość wokół nas”
(dr Agata Walencik – Łata, max. 5 osób)

Zakład Fizyki Ciała Stałego

Pracownia spektroskopii masowej, spektrometr masowy jonów wtórnych z analizatorem czasu przelotu (TOF – SIMS).

(A5)
„Jak wiązką jonów zobrazować obiekty o wielkości nano i mikrometrycznej”
(dr Katarzyna Balin, max. 15 osób)

(A5a)
„Fascynujący świat próżni”
(dr Jerzy Kubacki, max. 10 osób)

(A5b)
„Pompa cieplna – energia za darmo?”
(prof. dr hab. Artur Chrobak, Krzysztof Granek, max. 10 osób)

Zakład Fizyki Kryształów/ Pracownia Mikroskopii Elektronowej

(A6)
Piękno mikroświata (również ożywionego) w mikroskopii elektronowej
(dr Adam Guzik, prof. Ewa Talik, max. 10 osób)

Pracownia dyfraktometru rentgenowskiego Xcalibur dla monokryształów

(A7)
Wpływ struktury kryształów na jego własności na przykładzie diamentu, grafitu i białek – jak otrzymać nowe leki
(dr Maria Książek, prof. Joachim Kusz, max. 10 osób)

Zakład Fizyki Ferroelektryków

(A8)
Jak można otrzymać nowe materiały uprzyjemniające nam życie po zajęciach w szkole?
(dr Julita Piecha i mgr Irena Gruszka, max. 5 osób)

(A9)
Niewiarygodnie sprytny elektron – mikroskop elektronowy
(dr Janusz Koperski, max. 5 osób)

(A10)
Wszechstronnie praktyczne ferroelektryki
(dr Iwona Lazar i dr Julita Piecha, max. 5 osób)

Zakład Teorii Pola i Cząstek Elementarnych

(A11)
Fizyka wysokich energii – w poszukiwaniu najmniejszych składników materii
(prezentacja dr Bartosz Dziewit, max. 15 osób)

Zakład Astrofizyki i Kosmologii

(A12)
Fale grawitacyjne jako narzędzie współczesnej astrofizyki i kosmologii?
(prezentacja, dr Aleksandra Piórkowska – Kurpas)

Instytut Fizyki

Akustyka okiem fizyka
(dr Aneta Szczygielska – Łaciak, dr Marcin Łaciak, max. 20 osób)

B Kierunek: Fizyka Medyczna

(B1)
„Termiczne niszczenie białek źródłem informacji o ich gospodarzu.”
(Pracownia mikrokalorymetrii i spektroskopii UV VIS, Prof. dr hab. Anna Michnik, max. 10 osób)

(B2)
„Badanie czynności mózgu z wykorzystaniem elektroencefalografii i potencjałów wywołanych”
(Pracownia bioelektromagnetyzmu, dr Karina Maciejewska, max. 7 osób)

(B3)
„Temperatura jako wskaźnik zdrowia, czyli znaczenie termowizji w medycynie”
(Pracownia termowizji, mgr Teresa Kasprzyk, max. 10 osób)

(B4)
„Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna”
(Pracownia fluorescencyjnej mikroskopii konfokalnej (mgr Mariusz Binek, max. 10 osób)

(B5)
„Zaglądnąć w głąb ciała – ultrasonografia”
(mgr inż. Agnieszka Baic, max. 10 osób)

(B6)
„Jak dziś badamy wzrok – optyczna tomografia koherentna”
(mgr inż. Beata Englisz, max. 10 osób)

Koło Naukowe Informatyków

„Python dla każdego – podstawy programowania”
(Adrian Rupala, Laura Dymarczyk, max. 15 osób)

Rejestracja: REJESTRACJA

Informacja o Dniach Otwartych Uniwersytetu Śląskiego: INFORMACJA


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
im. J. Śniadeckiego
ul. św. Piotra 1


FESTIWALOWA ZABAWA Z CHEMIĄ

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

Zapraszamy 2 grupy po 28 osób – rozpoczęcie zajęć:

 • 1000 – I grupa
 • 1200 – II grupa

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska – admin@sniadecki.edu.pl


Teatr Czarnego Tła
ul. Poniatowskiego 6


Nobliści w świetle UV – dwugodzinne warsztaty teatralne – Teatr Czarnego Tła, zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Zapraszamy 2 grupy po 10 osób – rozpoczęcie zajęć:

 • 1000 – I grupa
 • 1230 – II grupa

Zgłoszenia: Danuta Schelenz maridan@wp.pl


WTOREK 2 kwietnia 2019


Młodzieżowy Dom Kultury
ul. Lompy 13

 


1000 – 1600
„Kuźnia noblistów”

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klasy siódme, ósme), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli organizowane przez Śląski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki (SNM) we współpracy z Domem Współpracy Polsko – Niemieckiej (DWPN) i Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach (RODN)

Trzy tury warsztatów dla uczniów do wyboru z następujących tematów:

 • „Zakodowane podchody. Weź telefon i skanuj QR” (SNM)
  godz. 1000 – 1100; 1100 – 1200; 1200 – 1300
  Każda grupa może liczyć maksymalnie 15 osób
  Zajęcia odbywają się w sali nr 6
 • „Z systemami liczbowymi za pan brat” (SNM)
  godz. 1000 – 1100; 1100 – 1200; 1200 – 1300
  Każda grupa może liczyć maksymalnie 15 osób
  Zajęcia odbywają się w sali nr 8

Trzy tury warsztatu dla nauczycieli z tematu:

 • „Nauczycielu – działaj informatycznie!” (RODN)
  godz. 1000 – 1100; 1100 – 1200; 1200 – 1300
  Każda grupa może liczyć maksymalnie 10 osób
  Zajęcia odbywają się w sali nr 4

Pokaz filmu

 • „Kuźnia noblistów”
  godz. 1300 – 1400
  Grupa może liczyć maksymalnie 50 osób
  Prelekcja odbywa się w sali widowiskowej

Warsztat dla uczniów (DWPN)

 • „Śląscy nobliści”
  godz. 1400 – 1500
  Grupa może liczyć maksymalnie 15 osób
  Zajęcia odbywają się w sali nr 6

Warsztat dla uczniów (SNM)

 • „Zagrajmy w planszowe gry noblowskie”
  godz. 1400 – 1600
  Grupa może liczyć maksymalnie 15 osób
  Zajęcia odbywają się w sali nr 7

Zgłoszenia: Krzysztof Oleś koles.3lo@gmail.com


Muzeum w Chorzowie
ul. Powstańców 25

 


Zajęcia noblowskie w Muzeum w Chorzowie

1100 Wykład: dr Jacek Kurek
„Brzemię dziedzictwa. Noblowskie werdykty jako obraz kondycji świata”
1145 Wykład: dr hab. inż. Jacek Pieprzyca
„Kręte drogi do nagrody Nobla”

Organizacja widowni: dorośli, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum – 50 miejsc

Zgłoszenia: Grażyna Widera dyrektor.zso@gmail.com


Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59

 


Wykaligrafować NOBLISTÓW

1100 dwugodzinne warsztaty kaligrafii – jak pięknie pisać; zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Organizacja widowni: grupa 10 – 15 osób

Zgłoszenia: Danuta Schelenz maridan@wp.pl


Firma Amberglass
ul. Nowa 42

 


JAK PĘKA SZKŁO

Zwiedzanie zakładu:

 • trzy grupy – wejścia o godzinie: 900, 1030, 1200
 • liczebność grup: 8 osób (z uwagi na BHP i hałas)
 • wiek uczestników: od 16 lat

Zgłoszenia: Adam Rudzik rudzik.adam@gmail.com


Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3

 


Spektakl dla młodzieży pt. „Most Do Terabithii” w wykonaniu Zespołu Teatralnego „Zwierciadło”

Godz. 1000

Jessie Aarons – zepchnięty na margines życia rodziny i klasy – marzy o tym, aby zostać najszybszym uczniem w szkole. Jednak doskonała okazja, aby pokazać swój talent biegacza, niespodziewanie kończy się porażką. Ważny wyścig wygrywa nowa koleżanka – Leslie Burke, która pokonuje wszystkich chłopców… Ten niefortunny początek znajomości Jessa i Leslie wkrótce obróci się w piękną przyjaźń. Oboje odkryją magiczną krainę – Terabithię. Dzięki odwadze i bujnej wyobraźni stworzą dla siebie bezpieczne miejsce, z dala od ludzkiej nienawiści. Piękne chwile przeżyte w magicznym świecie będą przeplatać się z bardzo dramatycznymi wydarzeniami. O tym, jak zawalczyć o siebie i swoje marzenia chcieliby opowiedzieć swoim widzom aktorzy Zespołu Teatralnego” Zwierciadło” w nowym spektaklu dla młodzieży „Most do Terabithii” na motywach powieści Katherine Paterson.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Skowiera
Muzyka: Adam Potera
Przygotowanie wokalne: Marta Skowiera
Choreografia: Monika Jonczyk
Scenografia: Alina Hoszek, Paweł Skowiera, Ewa Skowiera oraz członkowie zespołu

Zgłoszenia: Natalia Oleś natalia@chck.pl; tel. 32 349 78 84


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
im. J. Śniadeckiego
ul. Św. Piotra 1


FESTIWALOWA ZABAWA Z CHEMIĄ

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

Zapraszamy 2 grupy po 28 osób – rozpoczęcie zajęć:

 • 1000 – I grupa
 • 1200 – II grupa

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska – admin@sniadecki.edu.pl


ŚRODA 3 kwietnia 2019


Sztygarka
SPOTKANIA Z NAUKĄ I TECHNIKĄ
ŚLĄSKI KOMPLEKS DOBREGO SMAKU I KLIMATU
S Z T Y G A R K A
ul. Piotra Skargi 34 a/ d
900 – 1230


SPOTKANIA Z NAUKĄ I TECHNIKĄ


Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego
Pracownicy naukowi i studenci zaprezentują nowoczesne materiały ceramiczne dla mikromechatroniki, członkowie Koła Naukowego Mikromechatroników pokażą model automatycznej bramy przesuwnej z oprogramowaniem sterującym oraz mini-robota mobilnego, podążającego za sygnałem zewnętrznym.


Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Studenci Koła Naukowego Geologów, Koła Naukowego Geografów oraz Koła Naukowego GIS pokażą skały budujące wierzchnią warstwę naszej planety oraz tworzące je minerały, przedstawią, jakie praktyczne zastosowanie ma dendrochronologia w codziennym życiu, zaproszą do Geocachingu – nauki i zabawy z GPS, czyli poszukiwania „skarbów” za pomocą odbiorników GPS lub specjalnej aplikacji w telefonach komórkowych; do gry terenowej zapraszamy grupy do 20 uczestników.


Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej
Pracownicy naukowi i studenci przedstawią nowe technologie zmieniające otaczający nas świat, nowe produkty pomagające nam w życiu codziennym oraz nowe materiały mogące zrewolucjonizować naszą cywilizację.


Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej
Pracownicy naukowi oraz studenci zrzeszeni w Kołach Technomat i SMART Production zaprezentują ciekawe doświadczenia z zakresu inżynierii produkcji oraz inżynierii materiałowej i metalurgii.


Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej
Pracownicy naukowi oraz studenci zaprezentują grę interaktywną oraz roboty autonomiczne, które komunikują się z otoczeniem; przedstawią różne odnawialne źródła energii i technologie pozwalające wytwarzać energię w niekonwencjonalny sposób, wspierając tym samym naturę; pokażą interaktywne stanowisko do wizualizacji oddziaływania światła na skórę człowieka.


Wydział Inżynierii Środowiskowej i Energetyki Politechniki Śląskiej
Pracownicy naukowi oraz studenci Koła Naukowego Techniki Membranowe pokażą sekretny świat procesów oczyszczania wody i ścieków; zaprezentują niekonwencjonalne metody oczyszczania strumieni wodnych oparte o ciśnieniowe procesy membranowe; odwiedzający będą mieć możliwość udziału w odsłonie „Do It Yourself”, tworząc materiały membranowe z kolorowych polimerów; Koło Naukowe Techniki Cieplnej im. S. Ochęduszki zaprezentuje modele maszyn parowych i silników.


Wydział Transportu Politechniki Śląskiej
Pracownicy naukowi i studenci przedstawią, między innymi, refleksomierz do badania czasu reakcji, stanowisko tribologiczne, stanowisko do obserwacji śladów zużycia części środków transportu samochodowego oraz środek transportu miejskiego – hulajnogę z napędem wspomagającym oraz robota typu „line follower”.


Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Pracownicy zaprezentują stanowisko z manipulatorem kartezjańskim, umożliwiające wizualizację automatyzacji procesów przemysłowych, stanowisko z bramą automatyczną dedykowane do nauki budowy układów sterowania napędami, możliwości druku 3D, programowalny zestaw konstrukcyjny LEGO Mindstorms®, który umożliwia budowanie i programowanie własnych robotów LEGO.


IBM
Światowy lider w kreowaniu, rozwijaniu i produkcji najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych obejmujących rozwiązania chmurowe, systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy sieciowe, sztuczną inteligencję, pamięci masowe jak również rozwiązania z zakresu mikroelektroniki oraz globalnych rozwiązań Internet of Things, zaprezentuje zintegrowany system zarządzania urządzeniami domowymi oraz analizy i sposoby wykorzystania danych zebranych dzięki takiemu systemowi.


Rockwell Automation
Globalny dostawca rozwiązań dla przemysłu w zakresie techniki napędowej, sterowania i oprogramowania. Firma zaprezentuje robota typu delta – stand z wykorzystaniem serwonapędów Kinetix 550 oraz sterownika ControlLogix L85, sterowanie pompą cieczy, możliwości produktów z rodziny Components – sterownika Micro850, wyświetlacza HMI PanelView 800, serwonapędu Kinetix 300 oraz modułu bezpieczeństwa CR30, 2 × DemoBox – z sterownikiem CompactLogix; programowanie sterownika w języku Ladder Logic przy użyciu programu RSLogix 5000.


Schneider Electric
Obsługuje klientów w ponad 100 krajach, jest wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Firma zademonstruje aparaturę rozdzielczą, falownik, opomiarowanie rozdzielnicy i bezprzewodowy odczyt danych pomiarowych z przekładników pomiarowych, sterowanie obwodami – moduł Smartlink, przekładniki PowerTag, a także jak pokazywać rozszerzoną rzeczywistość – EcoStruxure Augumented Operator Advisor.


TAURON Dystrybucja S.A.
Największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce, wchodzący w skład TAURON Polska Energia. Firma zaprezentuje samochód z aparaturą pomiarową do diagnostyki kabli średniego napięcia, za pomocą której można wykonać próbę napięciową, co pozwala zdiagnozować stan techniczny kabla SN oraz wykryć jego słabe miejsca, gdzie potencjalnie w przyszłości może nastąpić awaria.


ENERGOPROJEKT – KATOWICE SA
Uznana w kraju i za granicą firma projektowo-inżynierska, świadcząca usługi projektowe i doradcze dla energetyki i innych sektorów gospodarki. Firma zaprezentuje stanowisko pracy inżyniera projektanta oraz specjalistyczny software, wykorzystywany do projektowania i modelowania.


Elgór + Hansen S.A.
Prowadzi pełną obsługę inwestycji w zakresie projektowania i produkcji urządzeń budowy przeciwwybuchowej oraz aparatury elektrycznej stosowanej w górnictwie. Firma zaprezentuje EH-PressCater – bezprzewodowy system pomiaru ciśnienia w stojakach obudowy ścianowej – system dedykowany dla górnictwa podziemnego oraz e-kopalnię – system sterowania i nadzoru nad pracą poszczególnych maszyn i urządzeń.


Encon – Koester Sp. z o.o. Sp. K. Wrocław
Dostawca nowoczesnych systemów dydaktycznych z zakresu automatyki i robotyki oraz kompletnego wyposażenie pracowni i stanowisk badawczych dla szkół i uczelni. Firma zaprezentuje cobota Universal Robots (cobot – robot przystosowany do pracy z człowiekiem), który jest szeroko stosowany w zakładach produkcyjnych w Polsce i na świecie oraz profesjonalne stanowiska dydaktyczne dla szkół i uczelni technicznych z obszaru automatyki, robotyki, elektroniki i innych.


Centrum Uskrzydlij Dzieciaki
Podczas Spotkań z Nauką i Techniką przedstawi możliwości rozwijania swoich pasji z dziedziny mechaniki, robotyki, modelarstwa i nie tylko. Na stanowisku moddingu Bartosz Studnik zaprezentuje zbudowany przez siebie komputer do gier chłodzony cieczą (jego waga to ok. 60 kg), przedstawi poszczególne podzespoły, pokaże, w jaki sposób montuje się układ chłodzący, a także jak samodzielnie zwiększyć wydajność i zmodernizować swojego PC – ta.

Zgłoszenia: Krystian Biadacz sekretariat@zstio3.pl; tel. 32 2466 163 lub 32 2465 611


SPOTKANIA MEDYCZNE W SZTYGARCE


1000 – 1045 „Cholesterol – przekleństwo naszej cywilizacji czy niezbędny metabolit biochemii człowieka?
Wykład wygłosi dr nauk medycznych Sławomir Smolik
1100 – 1200
1200 – 1300
Spotkania ze studentami
„Zastosowanie druku 3D w medycynie” – Wojciech Bojanowicz, Mikołaj Basza, Mikołaj Centkowski (realizują interesujący projekt drukowania czaszek w 3D)
 
„Jak sztuczna inteligencja ratuje życie?” – na przykładzie aplikacji IRBA; studenci opowiedzą, jak działa tzw. sztuczna inteligencja i w jaki sposób może zmienić przyszłość medycyny.

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska admin@sniadecki.edu.pl


Muzeum w Chorzowie
ul. Powstańców 25

 


Zajęcia noblowskie w Muzeum w Chorzowie

1130 Wykład: mgr Piotr Zając
„Co poczniemy z noblistami – emocje i obserwacje wokół nagród Nobla”

Organizacja widowni: starsze klasy szkół podstawowych, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne – 40 osób

Zgłoszenia: Grażyna Widera dyrektor.zso@gmail.com


Miejski Dom Kultury „Batory”
ul. Stefana Batorego 6

 


JAK PĘKA SZKŁO – warsztaty z firmą Amberglass

Organizacja widowni: warsztaty/ pokaz dla grup 15 – 20 osób

Sala 207

 • I grupa od 900
 • II grupa od 1000
 • III grupa od 1100
 • IV grupa od 1200

Każdy pokaz poprzedzony będzie prezentacją wprowadzającą na temat produkcji szkła i tego, jak etapy technologiczne wpływają na sposób zachowania szkła pod wpływem obciążeń dynamicznych

Zgłoszenia: Adam Rudzik rudzik.adam@gmail.com


Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59

 


Wykaligrafować NOBLISTÓW

900 dwugodzinne warsztaty kaligrafii – jak pięknie pisać; zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Organizacja widowni: grupa 10 – 15 osób

Zgłoszenia: Danuta Schelenz maridan@wp.pl


Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3

 


OPOWIEŚCI O MUZYCE – kameralny koncert umuzykalniający pt. „Razem i osobno – zespół Maes trio”

Godz. 900

Rozważania o kolorach brzmienia różnorodnych instrumentów. Zajęcia we współpracy z Filharmonia Śląską. „Muzyka zabiera nas tam, gdzie słowa nie mogą …” dlatego zapraszamy Was, aby w ciągu 45 minut przedstawić muzykę ze słowem dostosowanym do młodego słuchacza. Muzykę, która w ciągu ostatnich stuleci czarowała melomanów. W skład zespołu Maes – trio wchodzą 3 instrumenty: skrzypce, klarnet, fortepian. Każdy z nich reprezentuje inną grupę instrumentów, przez co brzmienie zespołu sprawia wrażenie większej liczby instrumentów. Daje to duże możliwości wykorzystania ich w różnym repertuarze – jak czardasz – najlepiej brzmiący na skrzypcach – czy polka – na klarnecie. Fortepian jest tu instrumentem spajającym całość. Będziemy mówić o tych możliwościach barwowych poszczególnych instrumentów. Będziemy słuchać różnych tańców w ciekawych aranżacjach założycielki zespołu, kompozytorki i aranżerki Marzeny Mikuły – Drabek

Organizacja widowni: uczniowie klas I – IV i dzieci z „zerówki”; 250 miejsc

Zgłoszenia: Agnieszka Pielok agnieszka_pielok@chck.pl; tel. 32 349 78 68/63


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
im. J. Śniadeckiego
ul. św. Piotra 1


FESTIWALOWA ZABAWA Z CHEMIĄ

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

Zapraszamy 2 grupy po 28 osób – rozpoczęcie zajęć:

 • 1000 – I grupa
 • 1200 – II grupa

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska – admin@sniadecki.edu.pl


ŚLĄSKI KOMPLEKS DOBREGO SMAKU I KLIMATU
S Z T Y G A R K A
ul. Piotra Skargi 34 a/ d

 


Spotkanie „Pukając do nieba bram …” Muzyki Boba Dylana z płyt winylowych słuchać i o kulturze rocka rozmawiać będą Łukasz Gliński i Jacek Kurek przy współpracy Vintage Audio Shop.

Zapraszamy na dyskusję naukowca z fanem poświęconą twórczości Boba Dylana i niezwykłej roli, jaką odgrywa w kulturze – nie tylko popularnej. W trakcie spotkania odtwarzana będzie muzyka artysty, głównie z płyt winylowych.

Organizacja widowni: młodzież i dorośli; liczba miejsc: 50

Zgłoszenia: Marek Otczyk gruba.bluesa@gmail.com


CZWARTEK 4 kwietnia 2019


Młodzieżowy Dom Kultury
ul. Lompy 13

 


900 – 1000
Warsztaty dziennikarskie
Media na Śląsku – red. Monika Krężel

Po zakończeniu warsztatów nastąpi zwiedzanie drukarni Polska Press Spółka z o. o. – jednej z największych w Europie oraz wycieczka do redakcji „Dziennika Zachodniego” w Sosnowcu

Przejazd busem. Powrót ok. godz. 1330

Ilość miejsc: 20

Zgłoszenia: Grzegorz Zarzycki grzegorzzarzycki@interia.pl


Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu
ul. Dąbrowskiego 113

 


1200 – 1330
PSI DETEKTYW – zagadki rozwiązane dzięki pomocy psów

Organizatorem zajęć jest FUNDACJA DOGIQ. Na poszczególnych stanowiskach trenerki z psami wykorzystują zabawki edukacyjne, szukają wraz z dziećmi elementu, który finalnie stworzy hasło. Zajęcia dostosowane do wieku dzieci. Psy są certyfikowane, pracujące z dziećmi, zdrowe, posiadające aktualne książeczki zdrowia. Używane są pomoce dydaktyczne adekwatne do zajęć – bezpieczne, kreatywne. Trenerkami są pedagodzy, oligofrenopedagodzy, behawioryści, studenci psychologii) po odpowiednim przygotowaniu do pracy z dziećmi

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska admin@sniadecki.edu.pl


Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4
im. J. Śniadeckiego
ul. św. Piotra 1


FESTIWALOWA ZABAWA Z CHEMIĄ

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

Zapraszamy 2 grupy po 28 osób – rozpoczęcie zajęć:

 • 1000 – I grupa
 • 1200 – II grupa

Zgłoszenia: Małgorzata Brzozowska – admin@sniadecki.edu.pl


Filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Chorzowie
ul. ul. 3 – go Maja 22

 


Kobiecość niejedno ma imię.
Warsztaty oparte na poezji m.in. Wisławy Szymborskiej.

Prowadząca: Jolanta Drosdzol

Godzina 1000
Zapraszamy dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych
Liczba miejsc: 25.

Godzina 1200
Zapraszamy wszystkie kobiety
Liczba miejsc: 25.

Zgłoszenia: Jolanta Drosdzol chorzow@pbw.katowice.pl


Muzeum w Chorzowie
ul. Powstańców 25

 


Zajęcia noblowskie w Muzeum w Chorzowie

1230 Wykład: mgr Wojciech Ciuraj
“Polsko – żydowscy laureaci Nagrody Nobla. Nieznane historie wybitnych umysłów”

Organizacja widowni: dorośli, szkoły ponadgimnazjalne, gimnazjum, starsze klasy szkół podstawowych – 50 miejsc

Zgłoszenia: Grażyna Widera dyrektor.zso@gmail.com


PIĄTEK 5 kwietnia 2019

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych
ul. 75 Pułku Piechoty 1a


ZAKOŃCZENIE XI CHORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI

1030 Wykład: dr hab. Małgorzata Myśliwiec
“Mahatma Gandhi i Lech Wałęsa – odwaga nie zawsze nagrodzona”
GODZINA 1030 – 1300
 • pokaz multimedialny – co się działo na XI Chorzowskim Festiwalu Nauki
 • Wykład: dr Marek Kaczmarzyk
  “Wspólny świat, wspólny umysł. Co nam może dać towarzystwo innych ludzi?”
  W kontekście społecznego charakteru naszego gatunku dowiemy się, jak odkrycia i idee jednych ludzi zmieniają światy innych.
 • podsumowanie – Prezydent Miasta Chorzów

Zgłoszenia: dyrektor.zso@gmail.com


                  


Print Friendly, PDF & Email