Inauguracja XI Chorzowskiego Festiwalu Nauki


PONIEDZIAŁEK 1 kwietnia 2019

Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3


INAUGURACJA XI CHORZOWSKIEGO FESTIWALU NAUKI


900 – 1030
Inauguracja XI Chorzowskiego Festiwalu Nauki

 • pokaz chemiczny
 • słowo wstępne Prezydenta Miasta
 • wykład inauguracyjny:
  prof. dr hab. Ryszard Koziołek „Nobel i Dylan”

Zgłoszenia: dyrektor.zso@gmail.com


1100 – 1400
Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych
ul. 75 Pułku Piechoty 1a


Warsztaty i pokazy przygotowane przez Instytut Nauki o Materiałach
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

KAŻDA GRUPA LICZY MAKSYMALNIE 8 OSÓB

 1. Magiczne materiały i jak je obserwować
   
  Prowadzący:
  dr Maciej Zubko
  dr Krystian Prusik
  mgr inż. Paweł Świec
  mgr inż. Edyta Matyja
  mgr inż. Karsten Główka
   
  Czas trwania: 1100 – 1200; 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 14 lat, II grupa > 14 lat
   
  Opis.
  Dzięki obróbce cieplnej i mechanicznej oraz łączeniu różnych pierwiastków i substancji, można poprawiać ich właściwości. Ludzie od tysięcy lat szukają, wytwarzają i udoskonalają materiały, począwszy od drewna kończąc na nowoczesnych kompozytach. Wszystko to jest możliwe za sprawą obserwacji i poznania natury materiałów, które pozwalają na ich odpowiedni dobór do zastosowania zwracając uwagę na ich cenę czy też design. W 1957 roku dwójka amerykańskich inżynierów William J. Buehler oraz Frederic Wang odkryła stop niklu i tytanu, który posiada unikalne właściwości pamięci kształtu. Ich odkrycie pozwoliło na tworzenie nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w lotnictwie czy w elektronice, a wraz z rozwojem technologicznym znalazły również szerokie zastosowanie w medycynie, w szczególności w chirurgii, gdzie używa się go na implanty. W toku zajęć warsztatowych można zapoznać się z nowoczesnymi metodami badań materiałów oraz zobaczyć i eksperymentować z magicznymi zdolnościami stopu nikiel-tytan oraz poznać go „od środka”.
   
 2. Być jak Sherlock
   
  Prowadzący:
  dr Mateusz Dulski
   
  Czas trwania: 1200 – 1300; 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa > 7 – 15 lat, II grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Na zajęciach postaramy się, idąc tropem sławnego detektywa odkryć różnice kryjące się w mrokach naszego świata, a porównując różnego typu ślady i przedmioty postaramy się odpowiedź skąd pochodzą i z czego są zrobione.
   
 3. Materiały do zadań specjalnych – pokazy
   
  Prowadzący:
  dr Grzegorz Dercz
  mgr inż. Izabela Matuła
  mgr inż. Jagoda Barczyk
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa 6 – 12 lat
   
  Opis.
  Chociaż istnieją już inteligentne telefony, telewizory a nawet sztuczna inteligencja, czy wiesz że są również inteligentne materiały? Najróżniejsze materiały otaczają nas wszędzie, jednak my zapraszamy na krótkie spotkanie z tymi bardziej wyjątkowymi. Przekonaj się czym jest pamięć kształtu, sprawdź jak wygląda pole magnetyczne, a przede wszystkim jak to możliwe że to wszystko działa. A my udowodnimy, że codziennie spotykasz materiały do zadań specjalnych.
   
 4. „Aisuru ishi czyli kochający kamień – zjawiska związane z magnetyzmem”
   
  Prowadzący:
  mgr inż. Magdalena Fryc
  mgr inż. Patrycja Kierlik
   
  Czas trwania: 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa 7 – 15 lat
   
  Opis.
  Podczas warsztatów Aisuru ishiI uczestnicy będą mogli zapoznać się ze zjawiskami związanymi z magnetyzmem Dowiedzą się czym jest magnes oraz magnetyt, poznają zjawiska związane z magnetyzmem (dowiedzą się czym jest pole magnetyczne oraz jak wpływa na otaczający nas świat) Każdy z uczestników będzie mógł wykonać ciekawe eksperymenty związane z magnetyzmem, a na końcu wykonać własną magiczną plastelinę przyciągającą magnetyczne przedmioty. Podczas warsztatów oprócz ciekawych eksperymentów na uczestników czekać będą gry i zabawy związane z tą tematyką. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do świata magnetyzmu.
   
 5. Warsztaty tribologiczne
   
  Prowadzący:
  dr inż. Krzysztof Aniołek
  dr Joanna Maszybrocka
  dr inż. Michał Dworak
   
  Czas trwania: 1100 – 1200
   
  Grupa docelowa: I grupa > 14 lat
   
  Opis.
  Tribologia to nauka i technika dotycząca powierzchni, nawzajem na siebie działających, znajdujących się względem siebie w ruchu oraz wszelkie związane z tym zagadnienia praktyczne. Warsztaty mają na celu przybliżenie tematyki badań tribologicznych i pozwolą na zapoznanie się z pracownią tribologiczną Instytutu Nauki o Materiałach. Podczas warsztatów będzie można przeprowadzić przykładowe testy zużycia, pomiary profilografometryczne powierzchni czy obserwacje mikroskopowe śladów zużycia oraz wiele innych ciekawych zagadnień związanych z warstwą wierzchnią badanych materiałów.
   
 6. Badania właściwości mechanicznych materiałów
   
  Prowadzący:
  dr inż. Michał Dworak
  dr Joanna Maszybrocka
  dr inż. Krzysztof Aniołek
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 14 lat
   
  Opis.
  W trakcie pokazów laboratoryjnych przeprowadzona zostanie statyczna próba rozciągania stali. Uczestnicy zapoznają się z budową maszyny wytrzymałościowej, technicznymi aspektami próby rozciągania oraz wyznaczanymi parametrami.
   
 7. Świat druku 3d
   
  Prowadzący:
  dr Joanna Maszybrocka
  dr Michał Dworak
  mgr inż. Piotr Salwa
  Koło Naukowe Wakans
   
  Czas trwania: 1100 – 1200; 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa 7 – 14 lat, II grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Zastanawiasz się czym jest druk 3D? Jak powstaje trójwymiarowy model? Do czego wykorzystywane jest drukowanie przestrzenne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatów „Świat druku 3d”.
   
 8. Nowoczesne techniki wytwarzania – obrabiarki sterowane numerycznie
   
  Prowadzący:
  Grzegorz Knapik
  (dr Joanna Maszybrocka
  dr Michał Dworak
  mgr inż. Krzysztof Aniołek)
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z obsługą i programowaniem obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC). Podczas warsztatów odbędzie się praktyczny pokaz zastosowania maszyny CNC.
   
 9. Poli – co? Czyli o polimerach słów kilka
   
  Prowadzący:
  dr inż. Sylwia Golba
   
  Czas trwania: 1100 – 1200
   
  Grupa docelowa: I grupa 6 – 10 lat
   
  Opis.
  Z polimerami stykamy się na co dzień i od święta – nie wierzysz? Używasz patelni? Jeździsz samochodem wyposażonym w koła z oponami? Bierzesz tabletkę w otoczce ułatwiającej połykanie? Malujesz paznokcie lakierem? Nosisz rajstopy? Używasz popularnych siatek na zakupy (oby biodegradowalnych)? Choć raz zakładałeś plombę u dentysty? Pijesz napój z kubka jednorazowego? Jeśli na chociaż jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, to z polimerami Ci po drodze. Przyjdź do nas, pokażemy jak zdumiewające właściwości mają te materiały i jak można z nimi ciekawie eksperymentować.
   
 10. Pokaż kotku co masz w środku, czyli jak wykorzystać spektroskopię do (nie)cnych celów.
   
  Prowadzący:
  dr inż. Sylwia Golba
   
  Czas trwania: 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Widzimy tyle na ile powalają nam nasz oczy. Ale czasem warto zajrzeć głębiej, aby sprawdzić z czego tak naprawdę zbudowany jest świat dookoła nas. Jak to zrobić i jakiego narzędzia użyć? W świecie materiałów z pomocą przychodzą różne techniki spektroskopowe. Przy ich pomocy możemy sprawdzić autentyczność obrazu, wywąchać kto podpala papierosy czy ustalić ile lat ma kość słoniowa. Możemy też zrobić kontrolę osobistą polimeru i wydać mu dowód tożsamości. Przyjdź do nas i zobacz co tak naprawdę otacza nas na co dzień.
   
 11. Chemia żywności
   
  Prowadzący:
  dr Joanna Panek
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Prowadzone warsztaty mają na celu zainteresowanie uczniów pracą w laboratorium chemicznym. W trakcie zajęć uczestnicy poznają właściwości podstawowych składników żywności, takich jak cukry, białka i tłuszcze oraz witaminy, budowę ich cząsteczek oraz najważniejsze reakcje chemiczne. Uczestnicy będą mogli w małych grupach wykonać proste doświadczenia chemiczne umożliwiające identyfikację cukrów, białek, tłuszczów i witamin w wybranych produktach spożywczych.
   
  Przykładowe tematy przedstawianych doświadczeń:
  1. Wykrywanie cukrów w owocach, warzywach i mleku
  2. Rozkład skrobi
  3. Wykrywanie białka w mleku, serze, jogurcie i innych produktach
  4. Właściwości tłuszczów
  5. Reakcje charakterystyczne niektórych witamin. Wykrywanie witaminy C w sokach owocowych I warzywnych

   

 12. Chemia to życie
   
  Prowadzący:
  dr Andrzej Swinarew
  mgr inż. Klaudia Kubik
  mgr Jadwiga Gabor
  inż. Mateusz Przybyła
   
  Czas trwania: 1200 – 1300
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Zajęcia będą miały na celu pokazać ciekawostki świata chemii, efektywne wybuchy (czarny proch i nitroceluloza), procesy spalania, oddziaływania luminescencyjne zarówno ze światłem widzialnym, jak i ultrafioletowym, kuchnia molekularna z wykorzystaniem ciekłego azotu (lody dla każdego!).
   
 13. Jak prawidłowo postępować z osobą nieprzytomną czyli BLS
   
  Prowadzący:
  dr Andrzej Swinarew (instruktor ratownictwa)
  mgr inż. Klaudia Kubik
  mgr Jadwiga Gabor
  inż. Mateusz Przybyła
   
  Czas trwania: 1100 – 1200; 1300 – 1400
   
  Grupa docelowa: I grupa > 15 lat, II grupa > 15 lat
   
  Opis.
  Uczestnicy warsztatów z pierwszej pomocy zdobędą wiedzę na temat, jak zachować się w sytuacji kiedy napotka się na osobę nieprzytomną lub gdy w ich okolicy ktoś zasłabnie lub poczuje się źle. W trakcie warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość spróbować swoich sił podczas prowadzenia profesjonalnej akcji reanimacyjno- resuscytacyjnej oraz dowiedzieć się co należy wykonać najpierw a także jak postępować aby w jak najlepszy sposób użyć swojej wiedzy by pomóc poszkodowanym w wypadkach. Ze względu na to że nawet w najlepiej rozwiniętych miastach i zaawansowanych technologicznie metropoliach czas dojazdu do poszkodowanego przez wykwalifikowany zespół ratowniczy przekracza 5 minut a te właśnie 5 minut są krytyczne i kluczowe dla życia poszkodowanego. W związku z czym każdy z uczestników będzie mógł poczuć się jak najważniejsze ogniwo tak zwanego łańcucha przetrwania, bo tak naprawdę wszystko zależy od tego jakie akcje ratunkowe zostaną podjęte do momentu przyjazdu wykwalifikowanego zespołu reanimacyjnego. Uczestnicy otrzymają również certyfikaty uczestnictwa w kursie i zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu prowadzenia akcji reanimacyjnej BLS.
   

Zgłoszenia: festiwalnauki@slowacki.edu.pl


Warsztaty i pokazy przygotowane
przez Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

WYKŁADY

1130 – 1200 prof. dr hab. Janusz Gluza
„Dawid i Goliat, czyli cząstki elementarne i ewolucja Kosmosu”
1210 – 1240 mgr Dorota Zygadło
„Jak możemy skorygować wzrok”
1250 – 1320 dr hab. Łukasz Machura
„Niezwykłe własności całkiem zwykłych układów dynamicznych”
1330 – 1400 dr Marcin Kurpas
„Jak taśma klejąca zmieniła fizykę, czyli niezwykłe własności materiałów dwuwymiarowych”

WARSZTATY

A Kierunki studiów: Fizyka i Biofizyka

Zakład Biofizyki i Fizyki Molekularnej, Zakład Fizyki Ciała Stałego:

(A1)
“Jak poprawić działanie leków ? – czyli leki amorficzne i ich stabilizacja”
(mgr Krzysztof Chmiel, max. 15 osób)

(A2)
“Hodowle i badania komórkowe – jak poznajemy mechanizmy rozwoju organizmów”
(Pracownia hodowli komórkowych, dr Agnieszka Szurko)

(A3)
“Optometria – nauka o widzeniu”
(Pracownie specjalistyczne optometrii: Badanie wzroku, badanie gałki ocznej, wykonanie pomocy wzrokowych, Magdalena Soboszczyk, Wioletta Wieczorek, mgr Dorota Zygadło, mgr Sylwia Stolarczyk, dr hab. Roman Wrzalik, max. 10 osób)

Zakład Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań:

(A4)
“Promieniotwórczość wokół nas”
(dr Agata Walencik – Łata, max. 5 osób)

Zakład Fizyki Ciała Stałego

Pracownia spektroskopii masowej, spektrometr masowy jonów wtórnych z analizatorem czasu przelotu (TOF – SIMS).

(A5)
„Jak wiązką jonów zobrazować obiekty o wielkości nano i mikrometrycznej”
(dr Katarzyna Balin, max. 15 osób)

(A5a)
„Fascynujący świat próżni”
(dr Jerzy Kubacki, max. 10 osób)

(A5b)
„Pompa cieplna – energia za darmo?”
(prof. dr hab. Artur Chrobak, Krzysztof Granek, max. 10 osób)

Zakład Fizyki Kryształów/ Pracownia Mikroskopii Elektronowej

(A6)
Piękno mikroświata (również ożywionego) w mikroskopii elektronowej
(dr Adam Guzik, prof. Ewa Talik, max. 10 osób)

Pracownia dyfraktometru rentgenowskiego Xcalibur dla monokryształów

(A7)
Wpływ struktury kryształów na jego własności na przykładzie diamentu, grafitu i białek – jak otrzymać nowe leki
(dr Maria Książek, prof. Joachim Kusz, max. 10 osób)

Zakład Fizyki Ferroelektryków

(A8)
Jak można otrzymać nowe materiały uprzyjemniające nam życie po zajęciach w szkole?
(dr Julita Piecha i mgr Irena Gruszka, max. 5 osób)

(A9)
Niewiarygodnie sprytny elektron – mikroskop elektronowy
(dr Janusz Koperski, max. 5 osób)

(A10)
Wszechstronnie praktyczne ferroelektryki
(dr Iwona Lazar i dr Julita Piecha, max. 5 osób)

Zakład Teorii Pola i Cząstek Elementarnych

(A11)
Fizyka wysokich energii – w poszukiwaniu najmniejszych składników materii
(prezentacja dr Bartosz Dziewit, max. 15 osób)

Zakład Astrofizyki i Kosmologii

(A12)
Fale grawitacyjne jako narzędzie współczesnej astrofizyki i kosmologii?
(prezentacja, dr Aleksandra Piórkowska – Kurpas)

Instytut Fizyki

Akustyka okiem fizyka
(dr Aneta Szczygielska – Łaciak, dr Marcin Łaciak, max. 20 osób)

B Kierunek: Fizyka Medyczna

(B1)
„Termiczne niszczenie białek źródłem informacji o ich gospodarzu.”
(Pracownia mikrokalorymetrii i spektroskopii UV VIS, Prof. dr hab. Anna Michnik, max. 10 osób)

(B2)
„Badanie czynności mózgu z wykorzystaniem elektroencefalografii i potencjałów wywołanych”
(Pracownia bioelektromagnetyzmu, dr Karina Maciejewska, max. 7 osób)

(B3)
„Temperatura jako wskaźnik zdrowia, czyli znaczenie termowizji w medycynie”
(Pracownia termowizji, mgr Teresa Kasprzyk, max. 10 osób)

(B4)
„Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna”
(Pracownia fluorescencyjnej mikroskopii konfokalnej (mgr Mariusz Binek, max. 10 osób)

(B5)
„Zaglądnąć w głąb ciała – ultrasonografia”
(mgr inż. Agnieszka Baic, max. 10 osób)

(B6)
„Jak dziś badamy wzrok – optyczna tomografia koherentna”
(mgr inż. Beata Englisz, max. 10 osób)

Koło Naukowe Informatyków

„Python dla każdego – podstawy programowania”
(Adrian Rupala, Laura Dymarczyk, max. 15 osób)

Rejestracja: REJESTRACJA

Informacja o Dniach Otwartych Uniwersytetu Śląskiego: INFORMACJA


                  


Print Friendly, PDF & Email