Wiesław CiężkowskiDRODZY CHORZOWIANIE.

Ze szczerą satysfakcją zapraszam w imieniu organizatorów do udziału w Chorzowskim Festiwalu Nauki. Zaproszenie kieruję do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, w tym do naszych seniorów, będąc przekonanym, że w tegorocznej ofercie znajdą Państwo z pewnością coś interesującego dla siebie. Naukowe cele festiwalu od lat nie ulegają zmianie, natomiast popularyzacja nauki, promocja wśród mieszkańców Chorzowa najważniejszych osiągnięć technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą wiedzą, kulturą i sztuką, jaką czynimy poprzez nasze naukowe spotkania, ulega ciągłym i pozytywnym ewolucjom.

Sukces poprzednich edycji festiwalu, organizowanego przy współpracy z ośrodkami akademickimi oraz środowiskami pozauczelnianymi związanymi z naszym miastem, udowadnia, że nauka nie jest nudna. Rosnąca z roku na rok liczba uczestników wydarzeń festiwalowych może przekonać, jak bardzo inspirujące i fascynujące jest obcowanie z wiedzą, bowiem mądrość jest córką doświadczenia. Nie wystarczy więc dużo wiedzieć, ażeby być mądrym. Istotą jest wykorzystanie swoich umiejętności i twórcze zastosowanie ich w życiu.

Program IX Chorzowskiego Festiwalu Nauki, któremu nadaliśmy w tym roku tytuł: „Rewolucje i przełomy”, został przygotowany tak, aby każdy uczestnik mógł zobaczyć, jak wiedza zmienia świat. Inspirowaliśmy się historią nauki i sztuki, a także zmianami, jakie dokonują się na naszych oczach, współcześnie. Zdecydowanie szersza niż w ubiegłych latach oferta propozycji naukowych umacnia we mnie przekonanie o możliwości przeżycia fascynującego spotkania z różnymi dziedzinami wiedzy oraz zrealizowania celów poznawczych i naukowych, jakie komitet organizacyjny wyznaczył festiwalowi.

W tym roku do współpracy zaprosiliśmy m.in.: Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, Wyższą Szkołę Techniczną z Katowic, Wydziały: Mechaniczny Technologiczny, Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Inżynierii Środowiskowej i Energetyki, Transportu Politechniki Śląskiej, Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego, Planetarium Śląskie, Muzeum w Chorzowie oraz Państwową Szkołę Muzyczną w Chorzowie.

W ramach festiwalu odbędą się m. in. warsztaty dziennikarskie, matematyczne, chemiczne, muzyczne, pokaz urządzeń i modeli skonstruowanych przez uczniów chorzowskich szkół pod hasłem: „Mam talent”, zajęcia w Parku Śląskim i wiele innych wydarzeń.

IX Chorzowski Festiwal Nauki będzie trwał przez tydzień – od 27 marca do 31 marca 2017 r. Zapraszam więc do uważnego przestudiowania programu, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Zapraszamy gorąco do placówek kulturalnych i naukowych na terenie naszego Miasta, organizujących zajęcia w poszczególne dni Festiwalu.

Dziękuję tym wszystkim, którzy okazali gotowość do podzielenia się swym doświadczeniem i wiedzą. Dziękuję organizatorom za bezinteresowne zaangażowanie w przygotowanie festiwalu, a wszystkim uczestnikom życzę uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące różnych dziedzin nauki i w konsekwencji – własnego życia.

Z poważaniem.
mgr Wiesław Ciężkowski
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Print Friendly